KÓŁKO PLASTYCZNE
" MAŁY PLASTYK"
" Każdy człowiek jest na swój sposób artystą"
H. Read
W Specjalnym Ośrodku Wychowawczym w ramach zajęć dodatkowych wychowawczyni pani Aneta Cieślak i pani Gabriela Durmaj prowadzą zajęcia kółka plastycznego. Odbywają się one raz w tygodniu w wymiarze dwóch godzin. Skierowane są do dzieci, które maja ochotę rozwijać swoje zdolności plastyczne. Głównym celem programu jest rozwijanie zdolności, zainteresowań a także wskazanie form pozytywnego i racjonalnego spędzania czasu wolnego.
Myślą przewodnią programu, oprócz walorów kształtująco - poznawczych jest stosowanie wyszukiwanych technik plastycznych zaczerpniętych z fachowej literatury oraz własnych doświadczeń i predyspozycji.
Niekiedy powstające prace są podyktowane potrzebą chwili dziecka, poczynionymi obserwacjami, przeżyciami zewnętrznymi. Dzieci uczą się prawidłowego trzymania ołówka, pędzla, rozwijania czynności manualnych.
"Dając dziecku kredki, pędzel i farby wprowadzamy go w świat wrażliwości i fantazji, aby tworzyć piękno i żyć wśród niego. Trzeba pozwolić dziecku swobodnie wziąć do ręki kredę, ołówek, węgiel, i rysować na ścianie podłodze na piasku - gdziekolwiek - równe i krzywe linie, wzdłuż i w poprzek, nie wtrącając się i nie poprawiając". Sama uczestnicząc jak i obserwując zajęcia plastyczne mogę stwierdzić, że plastyka jest tą formą pracy, która najbardziej pobudza twórcze myślenie, wyobraźnię, pomysłowość.
W działalności plastycznej zawsze może pojawić się iskra twórcza, która gdy zabłyśnie nawet na chwilę pozostawia ślad w formie rysunku. Dziecko zwłaszcza niepełnosprawne intelektualnie daje w nim cząstkę siebie, pokazuje jak widzi, co myśli i czuje.
Dzieci tworząc doznają różnych wrażeń wywołanych samym tematem, barwami, różnorodnością materiału, kształtów i form.
Zajęcia plastyczne spełniają ważną rolę w kształtowaniu osobowości dziecka - poprzez twórczość uzewnętrzniają się emocje, przeżycia, myśli, słowa, prośby, życzenia. Dzieci działając wyrażają siebie, a to wpływa na rozwój umysłowy, doskonali procesy poznawcze: pamięć, wyobraźnię, kształtuje spostrzegawczość i umiejętność wnikliwej obserwacji. Równocześnie dzięki tym zajęciom budzą się nowe zainteresowania, kształtuje się artystyczna wrażliwość i dbałość o estetykę i kulturę życia codziennego. Tematyka i forma zajęć jest dostosowana do możliwości i potrzeb wychowanków.
Różnorodność technik pozwala każdemu dziecku wyrabiać to w czym jest dobre, a także podjąć próby tworzenia i pracy w nowej technice.
Treści zawarte w programie ułożone są z uwzględnieniem świąt, pór roku, oraz zainteresowań wychowanków. Dzieci na zajęciach malują, rysują, modelują, lepią z różnych mas plastycznych. Prace wykonane są różnymi technikami np. ołówek, pastela, tusz, origamii, a także przy użyciu plasteliny, masy solnej. Prace wykonane na kółku eksponowane są w kąciku plastycznym „ Mały plastyk”.